صبح روز بعد
آرشیو
موضوع بندی
چهارشنبه 31 فروردین 1384
قالیباف تواناست ؟

محمد باقر قالیباف در جمع همشهریان مشهدی خود با همان لهجه سخن گفت. در دانشکده پزشکی تالار رازی ساعت 8 . باید اذعان کرد که طیف وسیعی از دانشجویان از اکثریت ناراضی نبودند و می توان پیش بینی کرد که در انتخابات مجلس هفتم نیز شرکت کرده بودند.

این اقتدار از کجا می آید؟
 
او دکترای خود را درباره توزیع فضای قدرت در دانشگاه تربیت مدرس دفاع کرده است و خاطرنشان کرد که سیاست ورزی سیاست بازی نیست. از گفتار کلی مثل توسعه سیاسی یا اقتصادی، شکاف بین حاکمیت و مردم و ضعف در مدیریت اجرایی  که این روزها نقل محافل انتخاباتی است که بگذریم؛ بی تعارف
] تکیه کلام ! [سه بستر را برای خود برگزید: 1- تکیه بر خرد جمعی 2-مشارکت معنادار 3- رویکرد علمی به مسائل

اولین کار اجرایی خود را تعویض شاکله فرسوده دولتی اعلام کرد اما در مورد مسائل مهم مثل عدالت و آزادی همچون بقیه به قانون اساسی نشانی داد و مرجع تعریف حدود آنها را همانجا دانست و به طور تلویحی توقیف فله ای مطبوعات را قانونی و صحیح دانست. به کاندیداتوری هاشمی که رسید گفت انسانهای بزرگ با کارهای بزرگ دارای اشتباهات بزرگ هستند و با آمدن او صحنه انتخابات را ترک نخواهم کرد.

سیاست خارجی پرونده هسته ای را کار خوب مجموعه دولت شمرد و اما باز هم آمریکا را دشمن اصلی خواند ولی اشکال را در درون جست.

قالیباف را باید جزو جوانان انقلابیی به حساب آورد که هنوز دل در گرو نظام دارند و با دلسوزی تصمیم گرفته اند برای آن کاری بکنند. با توجه به کارنامه او در نیروی انتظامی که در حقیقت بخش عظیمی از افتخار خود را مدیون بنزهای الگانز است می توان اینطور برداشت کرد که او نیز همچون خودیهای نظام راه را در درون می جوید. کسانی که اندیشه اقتدار رضاخانی از او دارند ره به خطا برده اند چون او به نوع بسته اقتدار و معرّف به حدودی که از مراجع دیگر می رسد معتقد است که این ویژگیها فقط برای رییس پلیس بودن مناسب است.

کاندیداتوری افراد مختلف برای سلایق مختلف بسیار عالی است اما نباید فراموش کرد که این جامه به تن هر کسی برازنده نیست. رییس جمهور بخصوص در ایران باید ویژگیهای منحصربفرد داشته باشد و گرنه گمان داشتیم خاتمی همه چیز دارد و بعدا فهمیدیم که ریاست جمهوری تواناییهای خاص می طلبد.

امسال سال خروس و سال اقتدارگراهاست و شاید او به پدیده این دوره بدل شود و در این صورت آزادی بیان و مطبوعات روزهای خوشی را پیش رو نخواهند داشت کما اینکه اوهیچ  برنامه اقتصادی نیز به مردم نداده است. 


رییس جمهوری خوب است که اقتدارش از دانش و زیرکی او سرچشمه بگیرد نه از روحیه نظامی.


این متن رو هم بخونین . جالبه 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 241375


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

یک حرف از هزاران

دهلـــیز شرق

گفتم گفت

بی کلام

رود راوی

شاهد

حباب

صبرا

حوا

فارغ التحصیلان سمپاد نیشابور

آشنایان

سیبستان

نیک آهنگ کوثر

عطاالله مهاجرانی

جمیله کـــدیور