X
تبلیغات
زولا
صبح روز بعد
صبح روز بعد
آرشیو
موضوع بندی
پنج‌شنبه 1 فروردین 1387
نوروز بر شما مبارک

هیچ لحظه ای به مانند آنچه که این روزها اتفاق می افتد مرا سرمست نمی کند. لحظه لحظه پیروزی است پیروزی خوبی ها. دست بر قضا زمستان سرد و بی رحمی را گذراندیم. سختیها بر ما رفت. بسیاری از خوبانمان را از دست دادیم. سید جعفر شهیدی، احمد بورقانی، حاج قربان سلیمانی و ...  سخت بود. بسیاری از هموطنانمان سوز جانکاه سرما را با مغز استخوانشان لمس کردند و چقدر آن روزها تلخ می گذشت که خانه ای گرم و راحت داشتم و بیشماری از هم میهنانم تا مدتها از محروم مانده بودند در کشوری که از ذخایر گازی پر است. آآآآآآآآآآآآآآه. بگذریم؛ 

این روزهای آخر هنوز هم جریان جوی هوا می خواست که سردی و سختی بیافریند اما زمین گرم شده بود. ره به جایی نمی برد. برفها آب می شدند و سیاهیی بود که بر هوای ستمگر جبار می ماند.

 

می دانید من خبر آمدن بهار را از کجا می گیرم؟ از شمشادهای کنار گذرها و کوچه ها. آنها در زمستان همه چیزشان را از دست داده بودند؛ طراوت، شادابی حتی برگها و جریان داخل آوندها را. اما بهار که می آید رستاخیزی رخ می دهد، انگار که روحی تازه می دمد، جوان می شوند و آبستن؛ غنچه های بیشمار که خبر سبزینگی و خرمی را با خود دارند و من چقدر این لحظه ها را دوست می دارم. 

 

ما انسانها هم به حکم انسان بودنمان جدای از این خیزش طبیعت نیستیم. ما هم بهار می کنیم و تازه می شویم آن هنگام که جان مطلوب و عزیزی در بر ما باشد. آن لحظه عید است. نوروز، شب قدر و ... از آن وقتهاست که می توان بر روی مرز راه رفت. از ناب ترین ساعت هاست و به قول مولوی ساعت از این بی ساعتی ها آگاه نیست.

نوروز سرشار از سمبلهاست . خانه تکانی یک سمبل است. نشانه است. چیزی را دور نمی ریزیم، گرد و غبار را از آن می زداییم، تنها کهنگی را از آن دور می کنیم. هر چیز را تازگی می بخشیم مثل بهار. ای کاش می شد دل و ذهن را هم چنین کرد.

 

از طرف دیگر آنچه که این روزها برایم سوال است راز ماندگاری این سنتهاست. چرا نوروز ازبین نمی رود؟ چرا نوروز حتی با ورود اسلام پایدار می ماند؟ چرا ایرانیان هر سال علیرغم همه مشکلات مالی و غیر مالی، سیاسی و غیر سیاسی  نوروز را بر پا می دارند؟ این سوالها جوابهای زیادی دارد ...

 

 

سال نوتان مبارک

 

 

پ.ن1: این رسم ما ایرانی هاست که در عید به خانه های دوست و آشنا سرمی زنیم تا غم و غصه ها را از دل که مانند گرد و غبار زندگی است را از دل هم دیگر پاک کنیم و دوباره خوبی ها را به زندگی باز گردانیم و زندگی نو را بدون گرد و غبار آغاز کنیم. (آرمان)*

پ.ن2: نتایج انتخابات حرفهای زیادی دارد؛ به وقتش صحبت خواهیم کرد. به حامیان غلامحسین مظفری می گویم که نتیجه چیزی از ارزش کار شما کم نمی کند. خسته نباشید.

 

 

 

*: آرمان برادرزاده ام است. نشسته بود اینجا. خواست بنویسد. من هم مانعش نشدم.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 241324


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

یک حرف از هزاران

دهلـــیز شرق

گفتم گفت

بی کلام

رود راوی

شاهد

حباب

صبرا

حوا

فارغ التحصیلان سمپاد نیشابور

آشنایان

سیبستان

نیک آهنگ کوثر

عطاالله مهاجرانی

جمیله کـــدیور